Laulu- ja tantsupeo „Minu arm“ Tule Tulemine edendas merenduse osapoolte vahelist koostööd

07.09.2019

3. juulil toimus Tallinna Jahtklubi ja Viimsi vallavalitsuse eestvedamisel Tallinna lahel nn laulupeo mereparaad, mis võimaldas tervitada tule liikumist nii merelt kui maalt – tulelaevastik liikus Naissaarelt mööda rannikut Piritale ning sealt edasi Vanasadama suunas ja lõpuks jõuti keskpäevaks Lennusadamasse.

 

„Kokku osales laulupeo mereparaadil kümmekond laeva, mis on täitsa hea tulemus arvestades sündmusterohket nädalat ja rahutut mereilma. Oluline märksõna mis üritusest välja tuli on koostöötahe – kõik osapooled keda kõnetasime, tahtsid panustada ja saada osa Tule Tulemisest“ võttis mereparaadi kokku peakorraldaja Kuno Peek, Tallinna Jahtklubi kommodoor.

 

Tuli läbis kokku 4200 km ning jõudis Eestimaa igasse nurka. Teisteseas väisas tuli ka mõningaid väikesaari, millel puudub sage laevaühendus mandriga. Üks selline saar on Naissaar, kuhu tuli jõudis 2. juuli pärastlõunal ja kust pidi edasi liikuma järgmise päeva hommikul pealinna.

 

Viimsi vald kaasas Tule Tulemise planeerimisele Tallinna Jahtklubi, et mereületus annaks meresõpradele võimaluse vahetult osaleda Tule Tulemises.

 

Ettevalmistustöödes ja läbiviimises osalesid mitmed merenduse instiutsioonid – Veeteede Amet andis välja juhised kuidas kõige õigemini ületada laevatee ja milliseid ohutusnõudeid tuleb järgida, Politse- ja Piirivalveamet oli alusega Pikne tulelaeva eskordiks ja jälgis laevade omavahelist paiknemist, Tilgu Merepäästeseltsi kaater saatis tulelaeva ning Mereväe ja Kaitseliidu Tallinna maleva Meredivisjoni liikmed osalesid planeerimisel (kahjuks tabas nende kaatrit eelmisel päeval mootoririke ning veepeal ei osaletud).

 

Laulupeo mereparaadiga liitusid ka Briti Kuningliku Mereväe P2000 patrullkaatrid HMS Exploit, HMS Archer ja HMS Charger, kes päev varem olid saabunud Tallinnasse traditsioonilisele visiidile.

 

Peek avaldas lootust, et selliseid kokkutöötamist edendavaid üritusi tuleb veel ning 5 aasta pärast on nad valmis meresõpradele Tule Tulemise üritust kordama.

 

***

 

Tallinna Jahtklubi on Eesti vanimaid jahtklubisid, kelle kodusadam on Kakumäel ja kelle juures tegutseb Eesti suurim purjetamiskool – 3 filiaalis (Pirital, Kakumäel ja Lohusalus) osaleb purjetrennides üle 150 noore 8 paadiklassis. Lisaks korraldatakse väikelaevajuhi kursuseid ja seltskondlikke üritusi meresõpradele nii merel kui maal.